Tenis

Tenis

një vit më parë

Nadal synon US Open: Jam gati për luftë për të marrë titullin

Rafael Nadal vuajti shumë për të shkuar në çerekfinalet e grand slam të US Open, duke djersitur disi për të mundur bjellorusin Nikoloz Basilashvili. “Ishte ndeshje e vështirë, sfidë e fortë në aspektin fizik, por kështu ka për të qenë deri në fund”, u shpreh Nadal. Spanjolli, që kryeson renditjen b...

një vit më parë

Serena Williams nuk ndalet, siguron një biletë për në çerekfinalet e US Open

Vijon marshimi i tenistes amerikane Serena Williams në grand slam të US Open, që në raundin e katërt të turneut nju-jorkez mundi 2-1 estonezen Kaia Kanepi (6-0, 4-6, 6-3). Edhe pse tenistja 36-vjeçare luajti me hope, sërish Serena ishte superiore në fushë, duke e merituar fitoren dhe siguruar një ve...

një vit më parë

Nadal dhe Del Potro në çerekfinalet e grand slam të US Open

Në Nju Jork ka nisur sot raundi i 4-t i grand slam të US Open për meshkuj në tenis. Rafael Nadal, numri 1 në botë, ka fituar 3-1 ndaj bjellorusit Nikoloz Basilashvili (6-2, 6-3, 6-7, 6-4), një ndeshje ku tenisti spanjoll pati epërsi në dy setet e para, por më pas uli disi ritmin dhe rrezikoi. Por fa...

një vit më parë

Maria Sharapova super në US Open, eliminohen Kerber dhe Kvitova

Maria Sharapova duket se është rikthyer në kohët e saj të arta, duke korrur sot një fitore të lehtë dhe të merituar me rezultatin 2-0 (6-3, 6-2) ndaj letonezes Jelan Ostapenko, ndeshje e vlefshme për raundin e tretë të grand slam të US Open. Një ndeshje e mirë e ish-numrit 1, që arrin të shkojë në r...

një vit më parë

Federer dhe Djokovic sigurojnë raundin e 4-t të US Open

Vazhdon marshimi i tenistëve më të mirë në grand slam të US Open dhe sot ka qenë radha e Roger Federer dhe Novak Djokovic që të sigurojnë një biletë për më tej. Në ndeshjenn e raundit të tretë, zvicerani mundi 3-0 (6-4, 6-1, 7-5) australianin Nick Kyrgios, në një ndeshje të mirë të Federer, që mposh...

një vit më parë

US Open, Serena Williams fiton sfidën e familjes me motrën Venus

Edhe ndeshja e 30-të mes tyre nuk pati histori pasi Serena Williams fitoi me lehtësi 2-0 (6-1, 6-2) duelin brenda familjes, duke mposhtur motrën e saj të madhe Venus, ndeshje e vlefshme për raundin e tretë të grand slam të US Open. Kjo është fitorja e 18-të e Serenës ndaj Venus në përballjet zyrtare...

një vit më parë

Nadal kualifikim mes drithërimave, “OK” edhe Del Potro e Raonic

Tenisti spanjoll Rafael Nadal është kualifikuar për në raundin e katërt të grand slam të US Open, pas fitores 3-1 (5-7, 7-5, 7-6, 7-6) ndaj rusit Karen Khachanov. Një fitore e vështirë e numrit 1 në botë, që iu desh të shpaloste të gjithë talentin e tij për të mundur rivalin rus. Madje Khachanov fit...

një vit më parë

Surpriza e shortit, Serena dhe Venus rivale në US Open

Për të 30-ën herë në karrierën e tyre do të sfidohen në një ndeshje zyrtare tenisi dy motrat Williams, Serena dhe Venus. Kjo gjë do të ndodhë të shtunën, në raundin e tretë të grand slam të US Open, ku përballë njëra-tjetrës do të jenë dy motrat më të famshme të tenisit. Ky është dueli i gjashtë mes...