TECH

TECH

2 vite më parë

Tri orë në tualet e 90 minuta në aktivitet, këta janë britanikët

Një studim i ri thotë se britanikët kalojnë më shumë kohë në tualet se duke bërë ushtrime. Ata kalojnë mesatarisht tri orë dhe nëntë minuta në javë në tualet dhe vetëm 90 minuta në javë në aktivitet. 64% e tyre ulen për të paktën gjashtë orë para kompjuterit ose thjesht duke parë televizor. Mëkat! ...

2 vite më parë

Apple hidhet në gjyq për 999 mln $

Pas akuzave se Apple ngadalësonte celularët e vjetër, kompaninë tani e pret një gjyq i ashpër, një që kërkon plot 1 miliard $. Siç raporton Patently Apple, gjyqi 999 mln $ është hapur nga Violetta Mailyan në Kaliforni, duke shtuar se “çdo pjesëtar i klasës duhet të blinte një iPhone të ri pasi perf...

2 vite më parë

Video / Makina e Formula E në test shpejtësie me getopardin, kush e fiton garën?

Video më poshtë tregon garën midis një prej serive të reja të makinave elektrike dhe një prej gjitarëve më të shpejtë të planetit getopardin. Kush e shkel vijën e finishit i pari? https://as02.epimg.net/videos/videos/2017/11/29/en/1511960679_967591_1511960709.mp4  ...

2 vite më parë

Samsung u tall me Apple, dhe tani Motorola tallet me të dy

Disa ditë pasi iPhone X doli në treg, Samsung doli me një reklamë anti-iPhone që i kujtonte njerëzve edhe njëherë reklamat humoristike që bënte kompania disa vite më parë, reklama që në të njëjtën kohë ishin sulme drejt konkurrencës. https://youtu.be/R59TevgzN3k Por ajo që nuk parashikoi njeri që ...

2 vite më parë

Video / E pabesueshme! Ka një celular në treg që është më i shpejtë se iPhone X

iPhone X i ri i Apple i ka të gjitha. Nga dizajni në kualitet ekrani e deri te performanca, iPhone që shënon përvjetorin e 10-të është një smartfon klasi ni padiskutueshëm. Sidomos dizajni është lavdëruar pafund. Në fakt, edhe kritikët më të mëdhenj të iPhone X-it kanë thënë vetëm fjalë të mira me ...

2 vite më parë

Agjencia hapësinore do të rrisë luleshtrydhe dhe domate në Mars

NASA dhe Agjencia Europiane Hapësinore kanë propozuar një numër të madh tentativash për të eksploruar Marsin dhe mundësisht të dërgojnë njerëz në planet brenda dy dekadave, por planeti i kuq nuk po mendohet vetëm për të dërguar njerëz. Emiratet e Bashkuara Arabe janë duke paguar një shumë marramend...

2 vite më parë

Tjetër mrekulli e mjekësisë moderne - Amerika aprovon pilulën dixhitale

Mjekësia moderne mund të ndryshojë jetën e dikujt në mënyrë drastike, por vetëm nëse i pinë ilaçet në mënyrën e duhur. Për t’u siguruar se një pacient është duke marrë ilaçet, diçka që deri tani është vërtetuar vetëm nga fjalët e pacientit, do të futet në treg një pilulë e re dixhitale e cila mund ...

2 vite më parë

Emirates Airlines prezanton aeroplanin e së ardhmes të inspiruar nga Mercedes-Benz

Lufta e kompanive ajrore është ndezur, me Emirates që ka nxjerrë në treg atë që pretendon të jetë një “First Class” që do të ndryshojë lojën, me dizajnin që është inspiruar nga një prodhues makinash. Në Dubai Air Show, kompania ka deklaruar se çdo pasagjer i “First Class” në Boeing 777 do të ketë n...