Kombetaret

Kombetaret

një vit më parë

Brazili, trajneri Tite e rinis me 11 të rinj. Edhe Douglas Costa me Alex Sandro

Pas dështimit të fitores në Kupën e Botës në Rusi, me favoret e parashikimit, Brazili e rifillon me Tite, por me disa revolucione taktike në program, ndërsa lista e të ftuarve për miqësoret e shtatorit kundër SHBA dhe El Salvadorit flet qartë. Jashtë eksperimenteve që janë bërë në këtë rast, trajne...

një vit më parë

Kroos: Özil e di se nuk ka racizëm te Gjermania, tha shumë budallëqe

Mesfushori i Real Madrid, Toni Kroos, ka dhënë sot një intervistë për gazetën "Bild", në faqet e saj sportive, e cila planifikon që të vazhdojë të luajë për Gjermaninë të paktën deri në “EURO 2020”. Ai ka kritikuar partnerin e tij, Mesut Ozil, që akuzoi për racizëm kombëtaren dhe federatën gjermane ...

një vit më parë

Franca e para, në pikiatë Gjermania dhe Argjentina. Ja renditja e FIFA-s, pas Botërorit

“Les Bleus” kryesojnë listën e publikuar nga organi qeverisës i futbollit botëror, i cili ka përdorur një metodë të re të klasifikimit të ekipeve kombëtare. Formula e re, sipas FIFA-s, "mbështetet në shtimin / zbritjen e pikëve të fituara, ose të humbura për një lojë në / nga totalet e mëparshme dhe...

një vit më parë

Klopp i thur elozhe të “mërzitshmit” Deschamps

Didier Deschamps meriton elozhe që udhëhoqi Francën drejt triumfit të Kupës së Botës, sipas Jurgen Klopp, megjithëse stili i tij ndonjëherë ishte i mërzitshëm. Deschamps gjatë Botërorit përdori një skemë të kujdesshme, megjithëse ka një vijë sulmi të frikshme. Dhe Klopp insiston se trajneri meriton...

një vit më parë

Ish-trajneri: Gabriel Jesus vuan prej Neymar, ai monopolizon sulmin e Brazilit

Brazili vazhdon të mendojë për eliminimin e hershëm nga Kupa e Botës së Rusisë, si një zhgënjim i yjeve të shumta të “Seleçao”. I fundit për të dhënë mendimin e tij ka qenë ish-trajneri i amerikano-jugorëve, pesë herë kampionë bote, Mano Menezes. Ai e ka përqëndruar kritikën e tij mbi rolin e tepru...

një vit më parë

Flet babai i Valon Behramit: 20 vite la zemrën për Zvicrën, por e larguan me një telefonatë

Vetëm para pak javësh, zviceranët shprehnin nevojën për t’i pasur 11 Valon Behramë në përfaqësuesen e tyre. Kjo ishte mënyra më e mirë për helvetikët, që të shprehnin mirënjohje për mesfushorin shqiptar, i cili arriti ta ”fusë në xhep” futbollistin më të shtrenjtë në botë, Neymarin, të cilin nuk e l...

një vit më parë

Beckenbauer: Gjermani pa pasion në Botërorin e Rusisë, ja rruga e ringritjes

Ish-lojtari i dhe ish-trajneri i Gjermanisë, Franz Beckenbauer, ka kritikuar të shtunën qëndrimin e ekipit kombëtar, pasi u eliminua në fazën e grupeve të Botërorit të Rusisë, zhvilluar kësaj vere, dhe komentoi me ironi se “të këndosh himnin kombëtar përpara lojës të përgatit më shumë se çamçakizi"....

një vit më parë

“Racizmi, kurrë problem te Gjermania”; Muller fajëson mediat për debatin e Ozil

Thomas Muller e mohon kategorikisht si fenomen, për të racizmi i fortë kurrë nuk ka qenë një problem në ekipin kombëtar të Gjermanisë, pavarësisht persekutimit të perceptuar të Mesut Ozil. Ndërkohë, lojtari i Bayern Munich ka kritika për mediat, të cilat i konsideron hipokrite. Ozil njoftoi tërheqj...