Formula 1

Formula 1

një vit më parë

Ferrari kritikon Vettel: Duhet të jetë më i kujdesshëm, po humbasim titujt

Gara e Italisë në Formula 1 nuk dha atë rezultat që pritej për makinën Ferrari, që edhe pse u nis nga vija e parë me të dy pilotët e saj, në garë zhgënjeu, duke u renditur në vendin e dytë me Kimi Raikkonen dhe në të katërtin me Sebastian Vettel. Ky i fundit bëri një gabim të madh në xhiron e parë t...

një vit më parë

Hamilton: Fërshëllimat e ferraristëve më motivojnë më shumë

Lewis Hamilton ndihet në qiellin e shtatë pas fitores së garës së Çmimit të Madh të Italisë në Formula 1, sukses që e shkëput 30 pikë nga ndjekësi më i afërt, Sebastian Vettel. Por, mbi të gjitha, piloti britanik i Mercedes korri një fitore në shtëpinë e rivalëve, në shtëpinë e Ferrarit, tifozët e s...

një vit më parë

Hamilton festë në shtëpinë e Ferrarit, Raikkonen i dyti, Vettel i katërti pas penalizimit të Max

Lewis Hamilton me Mercedes fitoi garën e Çmimit të Madh të Italisë në Formula 1, sukses i merituar i pilotit britanik, që bëri një garë në sulm dhe korri një fitore që e afron gjithnjë e më shumë me titullin kampion. Ai përfitoi edhe nga gabimet e rivalëve të tij, kryesisht të Sebastian Vettel, që n...

një vit më parë

Ferrari dominon në Monza, Raikkonen merr "pole position”, lë pas Vettel e Hamilton

Ferrari ka dominuar provat zyrtare të zhvilluara sot pasdite në pistën e Monza dhe të vlefshme për garën e Çmimit të Madh të Italisë në Formula 1. Dy pilotët e makinës italiane kanë siguruar dy vendet e para në vijën e nisjes, me Kimi Raikkonen që dha kohën 1’19”119, duke siguruar “pole position” pa...

një vit më parë

Publikohet kalendari i Botërorit 2019, sërish 21 gara, starti më 13 mars në Australi

Para fillimit të garës së Çmimit të Madh të Italisë në Formula 1, drejtuesit e FIA-s kanë bërë publike kalendarin e garave të Botërorit 2019, kalendar që është provizor, por që pritet të miratohet vetëm nga këshilli botëror, që është një formalitet. Ashtu si këtë vit, do të jenë 21 gara në total, Bo...

një vit më parë

Parashikimi i Rosberg: Ferrari bën shumë gabime, titullin e fiton Lewis

Nico Rosberg u largua gati dy vite më parë nga Formula 1 me një titull kampion në krah, pasi arriti të mposhtë në “frymën e fundit” një legjendë ende në pistë si Lewis Hamilton. Ish-piloti gjerman, që tashmë i sheh garat nga TV apo i komenton ato në pistë e njeh mjaft mirë ish-shokun e tij skuadrës,...

një vit më parë

Ferrari dominon provat e lira në Monza, Hamilton “ngec” me Mercedes

Dy pilotët e Ferrari, Sebastian Vettel e Kimi Raikkonen, janë renditur në dy vendet e para në mbyllje të sesionit të dytë të provave të lira të zhvilluara sot në pistën e Monza dhe të vlefshme për garën e Çmimit të Madh të Italisë në Formula 1. Ky është starti më i mirë i mundshëm në këtë pistë për ...

një vit më parë

Aksident i frikshëm për Ericsson në Monza, makina Sauber shkatërrohet totalisht

Një aksident i frikshëm ka ndodhur sot pasdite gjatë sesionit të dytë të provave të lira në pistën e Monza (të vlefshme për garën e Italisë në Formula 1), por për fat të mirë pa pasoja për pilotin Marcus Ericsson. Makina Sabuer e pilotit suedez bëri një fluturim të tmerrshëm në ajër, ndërkohë që më ...